giełda kryptowalut

Dlaczego działania niektórych giełd kryptowalut przypominają HYIPy???

Dzisiaj trafiłem na artykuł na pewnej stronie o kryptowalutach dotyczący giełdy, która kończy swoją działalność ze względu na utratę środków/kradzież (coś w tym stylu) i nagle ta sytuacja przypomniała mi sposób działania niektórych programów zarobkowych wysokiego ryzyka, czyli tzw. HYIP i znikania z sieci bez zwrotu środków inwestorów.


Na początku przypomnijmy sobie czym są programy typu HYIP:
HYIP (High Yield Investment Program) – czyli Program Inwestycyjny Wysokiego ryzyka. Typowe Hyipy zachęcają do siebie bardzo wysokimi naliczeniami dziennymi albo końcowymi zwrotami z inwestycji. Model działania to zwykła piramida finansowa, niemająca nic wspólnego z rzetelnie prowadzonymi działaniami, czy biznesem o jakim często informuje się na stronie głównej takiej „firmy”.

Dlaczego takie skojarzenia? Co HYIP ma wspólnego z giełdami?
Na pewno nie sposób działania. Raczej sposób kończenia działalności oraz jak często bywa bezpowrotna utrata kapitału. Co jakiś czas (od czasu powstania bitcoin do teraz) czytam o tym, że dana giełda upadła. Powody – jedna kończy działalność i oddaje środki swoim klientom, druga została okradziona i straciła miliony, których nie jest w stanie odzyskać, trzecia okazuje się być oszustwem ze strony admina, który znika z kasą. Zdarza się również, że właściciel giełdy staje przed sądem i zostaje skazany, jednak dla klientów czyli także dla inwestorów indywidualnych to marna pociecha, gdyż zwrotu pieniędzy nie otrzymają.
Dwa z trzech podanych przykładów odzwierciedla sposób kończenia działalności HYIPów. Aż 2 z 3! Kradzież przez hakerów lub ucieczka z kasą. Jaka jest prawda – tego się nie dowiemy.
Osoby zaangażowane w kryptowaluty radzą, aby nie trzymać swoim środków na giełdach, że to jest niebezpieczne. Okazuje się, że mają rację i nasze pieniądze nie zawsze są bezpieczne.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być zdecentralizowane giełdy, gdzie wszystko dzieje się automatycznie za pomocą blockchain i jest w pełni transparentne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *