trading kryptowaluty

Główne wady tradingu i negatywne skutki dla człowieka. II artykuł.

W tym artykule opiszę główne wady gry na giełdzie i daytradingu. Zademonstruję dlaczego nie każdy człowiek nadaje się do trade’owania i jakie negatywne skutki niosą za sobą pochopne decyzje i ryzykowne pozycje.
Jak podają dane – 90 – 95% traderów w dłuższym okresie czasu straci swoje pieniądze na giełdzie. To już jest mocny argument, który mówi nam, że coś z tą metodą jest nie tak, że jest wysoce ryzykowna. W poprzednim artykule nazwałem daytrading hazardem, więc tak to potraktujmy. Jak zwykły hazard o charakterze losowym – raz cena idzie w górę, raz w dół na co kompletnie nie mamy wpływu.
Więc – pierwsza wada – brak wpływu na to co wydarzy się na giełdzie, jak zachowa się cena, czy będziemy na zysku, czy na stracie. Brak przewidywalności, no chyba, że zakładasz, że analiza techniczna działa, ale jak wiemy raz zadziała raz kompletnie się nie sprawdza. Wróżenie z fusów 🙂

Druga wada – możliwe bardzo duże straty, lub utrata całego zainwestowanego kapitału. Oczywiście – możliwe są także duże zarobki w momencie trafnego obstawienia kierunku ruchu ceny, ale nie ma tradera, który tylko zyskuje. Nie da się uniknąć strat i w większości przypadków będą znacznie większe niż zyski. Straty będziesz trzymał i czekał, aż cena odbije, a zyski zamykał szybko, aby w jakimś minimalnym stopniu odrobić ten stracony kapitał. To tak działa. Psychika i emocje niestety nam nie pomagają 🙁
A co jeśli Cię „poniesie”? Co jeśli emocje wezmą górę? Co w przypadku, kiedy będziesz podwajał, potrajał pozycje??? Jeśli się uda w pojedynczych transakcjach będziesz szczęśliwy i „zarobiony”, a jeśli nie?
Pierwsza zwiększona pozycja – strata, druga np. 4-krotnie większa niż miała by być – kolejna strata, trzecia??? Albo się opamiętasz, albo??? Strata lub zysk… Euforia lub depresja… Ślepy los.

Trzecia wada – brak stabilnych dochodów z daytradingu – robiąc to profesjonalnie – raz zarobisz, raz stracisz. Raz stracisz, raz zarobisz. Jeden miesiąc możesz zamknąć na plusie, drugi na dużym minusie, lub na jeszcze większym plusie niż poprzednio. Kiedy pojawi się seria strat pojawi się także pokusa odegrania się (tutaj patrz wada nr 2).

Czwarta wada – przechodzimy do emocji – niestabilność emocjonalna. Wygrywasz – zarabiasz. Wszystko fajnie, optymistycznie. Rozpiera Cię energia, euforia, zadowolenie. Masz poczucie szczęścia i cieszysz się, że w łatwy sposób zarobiłeś kasę.
Przegrywasz – tracisz pieniądze. Czujesz żal, rozgoryczenie, zaczynasz popadać w depresje. Czujesz się kiepsko, z twarzy znika uśmiech. Chciałbyś, aby to się nigdy nie wydarzyło, a pozycja rozegrała się inaczej.

Piąta wada – brak umiejętności ” zapomnienia o wykresie”. Nie tyle jest to wada samego tradingu, co bardziej człowieka i jego emocji, ale powodem tego jest oczywiście giełda. Kiedy masz swój dzień tradingowy, lub otwartą pozycję nie jesteś w stanie zapomnieć o wykresie. Najchętniej cały czas chcesz mieć włączony komputer i co minutę zerkać na to co robi cena i czy aktualnie jesteś na plusie czy minusie. Pomimo tego, że masz wszystko ustawione tzw. automat, czyli zamknie Ci pozycje w momencie niepowodzenia (stop loss), czy sukcesu (take profit) to i tak fakt ten nie daje Ci spokoju i uwolnienia myśli, czy też ich przekierowania na inny temat.

Odczuwane emocje – skutki utraty kapitału – uzależnienie od tradingu/hazardu.
Jakie negatywne skutki niesie za sobą trading? Począwszy od strat materialnych, czyli w skrajnych przypadkach utrata wszystkich oszczędności, lub nawet zaciągania kredytów na grę na giełdzie, a kończąc na skutkach natury psychicznej – nałóg hazardzisty, z którego ciężko wyjść.
Czasami wiara w to, że uda nam się ograć innych na giełdzie jest tak silna, że pcha nas dalej i dalej popadając w jeszcze większe bagno i ryzykując więcej niż tak naprawdę możemy stracić.

Jeśli jeszcze nie czytałeś pierwszego artykułu z tej serii, link znajdziesz poniżej:
Emocje podczas tradingu. Dlaczego sami pchamy się na minę?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *