trading na giełdzie kryptowalut

Trudna sztuka spekulacji, czyli wróżenie z fusów… III_artykuł.

Trzeci, ostatni artykuł z serii Trading na kryptowalutach – omówienie gry na giełdzie.
Najnowszy wpis pt. Trudna sztuka spekulacji, czyli wróżenie z fusów… jest przedstawieniem tego co dzieje się na giełdzie, w jaki sposób można analizować aktualną cenę i wykres, aby zwiększyć swoje prawdopodobieństwo na zarobek. Emocje zostały omówione w poprzednich częściach tej serii, więc tutaj poświęcimy czas na aspekty, których kontrolować nie możemy, czyli przyjrzyjmy się spekulacji 🙂

Spekulacja – próba przewidzenia kierunku/ruchu ceny w oparciu o pewne dane/informacje.
Tak rozumiem spekulacje.
Teraz najważniejsza rzecz! W oparciu o co będziemy spekulować. Można opierać się na newsach, czyli pozytywna informacja – rozwój danej kryptowaluty, nowy portfel, wprowadzona innowacja, wejście na dużą giełdę – cena powinna wzrosnąć – kupujemy.
Negatywna informacja – wycofanie coina z giełdy, brak rozwoju projektu, cena powinna spadać – sprzedajemy.
Kiedy pojawiają się „mocne” informacje, wtedy jest duża szansa na zarobek, gdyż cena potrafi mocno rosnąć, bądź spadać (zazwyczaj 10-50% w ciągu max. 2 dni po ogłoszeniu informacji i w zależności od newsa). Aby skutecznie przewidywać ruchy ceny musimy się nauczyć kiedy news będzie uznany za wartościowy, a kiedy nie. Trzeba także poświęcić czas na obserwacje stron danych projektów i ich social media, aby w odpowiednim czasie podjąć decyzje o kupnie lub sprzedaży kryptowaluty.

Innym rodzajem spekulacji jest analiza wykresu, czyli analiza techniczna kryptowalut. Analizować można na różnych interwałach i w różny sposób. Formacje, świeczki, fibo – sposobów na interpretacje wykresu jest wiele, jednakże skuteczność w mojej ocenie pozostawia wiele do życzenia i nie jest na najwyższym poziomie. W tym przypadku należy poświęcić czas na edukację oraz umiejętność praktycznego zastosowania podczas bieżącej sesji na giełdzie. Dodatkowo, należy przeanalizować wszystkie możliwe scenariusze oraz z góry ustalić zasady i wyjścia z rynku.

Kolejna forma spekulacji – inwestycja na podstawie realnej wartości danej inwestycji, czyli tzw. analiza fundamentalna. Chyba najlepsza ze wszystkich możliwych form inwestowania/spekulacji. Analiza fundamentalna najczęściej wiąże się z inwestowaniem średnio, bądź długoterminowym. W tym przypadku interesuje nas wartość jaką daje firma, która emituje akcje bądź swoją kryptowalutę. Tutaj będziemy zazwyczaj grali „buy”, czyli na to, że cena wzrośnie (w przypadku dobrej wartości). Jeśli trafnie przeanalizujemy konkretną firmę, jej potencjał rozwoju i zalety/wartości jakie już posiada to prawdopodobieństwo zarobienia na niej jest duże, gdyż wartość prędzej czy później zrówna się z aktualną ceną kupna/sprzedaży.

Sztuka spekulacji = sztuka trafnie podjętych, mądrych i przemyślanych decyzji. Można powiedzieć mądre inwestowanie, które w dłuższej perspektywie przyniesie finansowe korzyści. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie określić jaka cena będzie jutro, za tydzień czy za rok. Jeden trafnie obstawi i zarobi, drugi się pomyli i traci. Gdyby istniała metoda o wysokiej skuteczności zarobienia na giełdzie to większość traderów by ją stosowała i statystyka wyglądałaby inaczej. Pieniądze na giełdzie nie biorą się znikąd, tylko od przegranych. Strzeż się hazardowych ruchów i zbyt dużych pozycji, bo poniesione konsekwencje bywają przykre i potrafią skutecznie zniechęcić do dalszego inwestowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *